שמונה נציגים משכבה ט השתתפו השנה בסמינר "עמיתים" בנושא סמים. הסמינר מכשיר את התלמידים כמנחים צעירים למניעת שימוש לרעה בסמים בשכבה ט'. ההנחה היא כי יכולתם של מתבגרים להשפיע על חבריהם, בני קבוצת גילם, היא גדולה.

הנציגים שנבחרו משכבה ט': סהר אלטנני, יובל דביר, רז בן מוחה, שרון איתני, עומרי גנאור, לוטן ליבוביץ, עומר סבח ורותם בוסתן. הסמינר חשף את התלמידים למידע מהימן על החומרים השונים והשפעותיהם, שיפר וחיזק הידברות בין מבוגרים ובני נוער במטרה לפתוח ערוץ לתקשורת ועזרה. במהלך הפעילויות איפשרו לתלמידים להתלבט, לחשוב ולגבש עמדה בנוגע לשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים (דבקים, טיפקס, גז מזגנים ועוד), תוך כדי התייחסות למרכיבים רציונליים. הגדלת המודעות לערכים מנחים בחייהם, קבלת החלטות מתוך חשיבה הגיונית, סכנות והשלכותיהן למרכיבים רגשיים כגון: פחד, סקרנות, מתח, לחץ, חופש, כיף ועוד ולמרכיבים התנהגותיים - מיומנויות חברתיות. הסמינר התבצע דרך מצגות, סדנאות, דיונים, העלאת דילמות ועוד. העמיתים העבירו 5 מפגשים בנושא ואלו הן מקצת החוויות המשמעותיות שעברו.

רוחמה שמרת, יועצת השכבה

 

ביום שלישי, 1/5/2012, התקיימה בבית ספר סדנת אלכוהול לתלמידי שכבה ט והוריהם מטעם עמותת "אפשר".

הערב התחיל בהרצאה, שעסקה בנושא והסבירה מהו אלכוהול. אחרי ההרצאה נכנסנו לכיתות ושם עברנו סדנא עם ההורים. בהתחלה עלו אסוציאציות הקשורות לסמים ואלכוהול, לאחר מכן המרצה הניחה שלושה דפים על הרצפה, שבהם כתוב: מסכים, מתלבט, לא מסכים. היא שאלה שאלות וכל אחד היה צריך לעמוד ליד התשובה שהוא חשב לנכונה בשבילו. לבסוף המרצה ספרה לנו סיפור והיינו צריכים להמחיש אותו בהצגה. בסיפור היה מסופר על נערה ששמה לאה. היא היתה במסיבה והשתכרה. בשלב מסויים חברתה רצתה לחזור הביתה, אבל לאה לא רצתה לחזור. בחור שהכירה במסיבה שכנע אותה להשאר איתו. נבחרו תלמידים להמחיז את הדמויות והם סיפרו לנו איך הם היו מגיבים בתור ההורים של לאה. המסקנה של הדיאלוג, שהתפתח בין "הורים" ללאה וחברתה, הייתה שהכי חשוב במקרה של שתית יתר לערב מבוגר ובראש ובראשונה את הקרובים לנו – את ההורים שלנו. הם אוהבים אותנו ודואגים לנו יותר מכל!.

ליאור לוי וראם שחל, ט1